1 Mayıs’ta Taksim kapalı mı? 1 Mayıs Taksim’de kutlanacak mı?

1 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de farklı sektörlerden işçiler ve emekçilerin katılımı ile haklarını savunmak ve daha adil çalışma şartları için meydanlarda olacak. 1 Mayıs günü merak edilen konuların başında ise “1 Mayıs Taksim’de kutlanacak mı?” geliyor. Geçmişte uzun yıllar 1 Mayıs kutlamalarına ev sahipliği yapan, acıların da yaşandığı Taksim meydanında yasaklar nedeniyle 12 yıldır 1 Mayıs kutlamalarına yapılamıyor.

1 MAYIS’TA TAKSİM KAPALI MI?

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili bakanlık binasında basın açıklaması yaptı.

Ali Yerlikaya, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmayacağını açıkladı. Yerlikaya, “Taksim Meydanı toplantı ve gösteri yürüyüşü için belirlenen yer ve güzergahlar arasında değil” dedi.

1 MAYIS TAKSİM’DE KUTLANACAK MI?

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

Çelik, mesajında “1 Mayıs’ta Taksim’e! Emeği, adaleti, sömürüden arınmış düzeni savunmak için hep birlikte Taksim’e yürüyoruz. Toplanma alanı: Saraçhane, Saat: 10.00” bilgisini paylaştı.

TAKSİM’E İKİ KOLDAN YÜRÜYÜŞ PLANI

Özgür Çelik, SÖZCÜ TV canlı yayınında Taksim çağrısına ilişkin açıklamalar yaptı. İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunan Çelik, şunları söyledi:

* “1 Mayıs çağrısını tabii ki sendikalar yapıyorlar, kutlamanın düzenleyicisi sendikalar ve meslek odaları. DİSK’in, KESK’in Mimarlar Odası’nın Mühendisler Odası’nın ve Tabipler Birliği’nin organizasyonuyla bir planlama yapıldı. Biz de siyasi partiler olarak bu planlamaya uygun biçimde onların çağrısına uygun biçimde çağrılarımızı gerçekleştirdik.

* Sendikalar ve meslek odaları, Taksim’e iki koldan bir yürüyüş yapmayı planlıyor. DİSK, Devrimci İşçi Sendikası ve TMMOB Saraçhane’de buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek. KESK ve Tabipler Birliği de Beşiktaş’ta buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek.

* Biz de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı olarak Saraçhane önünde buluşup DİSK’in ve TMMOB’un arkasından yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

1 MAYIS GÜNÜ TAKSİM’E ÇIKAN YOLLAR KAPATILACAK

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle alınan olağanüstü önlemleri açıkladı.
Yüze yakın cadde 04.00’ten itibaren trafiğe kapatılacak. Deniz ve raylı sistem ulaşımındaki kısıtlama 05.30 itibarıyla başlayacak.

Anadolu yakasından Avrupa yakasına, Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Eminönü iskelelerine yolcu taşınmayacak. 

Yenikapı-Hacıosman metrosu Vezneciler Levent, M11 Kağıthane Yıldız arası ulaşım yapılmayacak. Kabataş-Taksim Füniküler seferleri durdurulacak. Kabataş tramvayı Topkapı -Kabataş arası yolcu taşımayacak. Alibeyköy tramvayının son durağı Cibali olacak. Çok sayıda İETT seferi durdurulacak. Anadolu yakasından Avrupa yakasına pek çok noktadan yolcu taşınamayacak. Marmaray-Sirkeci istasyonu çift taraflı ulaşıma kapatılacak.

OTOPARKLAR BOŞALTILIYOR

Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydan, Dolmabahçe civarındaki otoparklar boşaltılacak ve araç parkına izin verilmeyecek.

İtfaiye Daire Başkanlığı 05.30’dan itibaren yeterli sayıda itfaiye aracı ve su tankerinin belirlenen noktalarda görevlileri ile birlikte hazır bulunduracak. 

KAMYONLAR HAZIR KITA 

Yol Bakım Müdürlüğü de belirtilen sayıda iş makinesi ve kamyonun belirlenen noktalarda hazır edecek. Çöp konteynerleri yürüyüş güzergahlarından kaldırılacak. 

Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Fatih ve Kadıköy ilçeleri seyyar satıcılardan arındırılacak.

Şehir genelinde belirlenen yerlerde yeterli sayıda ambulans sağlık personeli ile birlikte görevlendirilecek. İhtiyaç halinde sağlıkçılar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan ve Gayrettepe Hizmet Binalarında görev alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir